Hlavní menu

Naše děti v KonguNaše nové stránky - prosíme klikněte sem

(tyto staré se již neaktualizují)


Projekt "Naše děti v Kongu" je zaměřen na pomoc sirotkům z Domova Panny Marie Lurdské v Loangu v Demokratické republice Kongo (dříve Zair). Snažíme se dětem zajistit vše potřebné – ubytování, stravu, oblečení, lékařskou péči atd. Kromě základních životních potřeb chceme dětem poskytnout dostatečné vzdělání a výchovu, které by jim v dospělosti zajistily samostatnost a finanční nezávislost, a takto přispět k rozvoji jejich země. Díky přímé spolupráci s ředitelem sirotčince a místními lidmi vychází všechny dílčí projekty z opravdových potřeb dětí a počítají s reálnými možnostmi v Kongu.

Dárci a naši spolupracovníci si mohou vybrat formu pomoci, která je pro ně dostupná. Pomoc může být finanční či materiální, jednorázová či dlouhodobá. Jsme otevřeni i novým nápadům a iniciativám, které by vedly ke zlepšení života "našich dětí v Kongu."

Od konce roku 2013 je k dispozici také stránka na Facebook-u díky níž můžete jednoduše a rychle získávat veškeré zprávy o sirotčinci a našich aktivitách ve prospěch tamních dětí.

Kde působíme

Sirotčinec P. M. Lurdské se nachází v Konžské demokratické republice (dříve Zair, někdy nazývána jako Kongo-Kinshasa) v provincii Bas-Congo ve vesnici Loangu v diecézi Boma.

Základní informace o zemi:

Republika KONGO Poloha: Střední Afrika
Sousední země: Republika Kongo (Kongo-Brazaville), Středoafrická republika, Jižní Súdán, Uganda, Rwanda, Burundi, Zambie, Angola
Rozloha: 2 345 000 km² (asi (⅔ Evropské unie)
Hlavní město: Kinshasa
Oficiální jazyk: francouzština
Národní jazyky: kikongo, lingala, čiluba, swahili
Měna: konžský frank, CDF (zhruba: 1 Kč = 50 CDF a 1 € = 1250 CDF), často užívanou měnou je americký dolar.


Krátce z historie:

Demokratická republika Kongo byla dříve belgickou kolonií. Svou nezávislost získala v roce 1960. Poté nastává občanská válka a v roce 1965 se dostává k moci maršál Mobutu, který nastoluje diktaturu zachraňující jednotu země. Díky podpoře západních států zůstává u moci až do roku 1997.
Za jeho vlády se země nazývá Zair (zair = řeka v jazyce kikongo). Po svržení diktátorského režimu Laurentem-Désiré Kabilou prochází země dalšími nepokoji, které se postupně uklidňují až za vlády jeho syna, současného prezidenta Josepha Kabily (prezidentem od vraždy svého otce roku 2001).

Obyvatelstvo Konga:

Počet: 75,5 milionů složeno z 200 různých etnik
44 % mladších 14 let, 53 % mezi 15 a 64 lety, 3 % starších 65 let
Střední délka života: 56 let
Míra plodnosti: 5 dětí na jednu ženu
Podvýživa: jedna třetina dětí
Negramotnost: 34 %
Náboženství: 80 % křesťané (katolíci, protestanti, další), 10 % muslimové, animisté, další.
Zdroj:The CIA World Factbook 2012-2013

Provincie Bas-Congo:

Je jediná v zemi, která má přístup k moři (Atlantský oceán – 37 km pobřeží). Díky němu a ústí řeky Kongo je to jedna z nejbohatších částí země. I přesto jsou ale její obyvatelé velmi chudí.
Hlavní město: Matadi
Užívané jazyky: kikongo, lingala
Podnebí: tropické. Ovoce dozrává během období sucha, které začíná 15. května a končí 15. října (teplota mezi 15 a 25°C). Zelenina se sklízí v období dešťů, které začínají 15. října a končí 15. května (teplota mezi 20 a 35°C).

Obyvatelstvo provincie:

70 % obyvatel provincie žije na venkově
90% venkovanů žije v domcích ze sušených cihel se střechou z listí a podlahou z udusané hlíny a s příjmem nižším než 1$/osobu/den (70 % obyvatel provincie dokonce s příjmem 0,39$ /osobu/den)
60% dětí školního věku navštěvuje ZŠ
12% obyvatel má v domě elektrický proud
Střední délka života: ženy- 52 let, muži- 50 let
Zdroj: Discours d’investiture du Gouverneur du Bas-Congo devant l’Assemblée provinciale le 13 avril 2013.

| Autor: Admin | Vydáno dne 01. 09. 2013 | 27366 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Podpořte nás
Chci darovat organizaci Farní charita Kralupy nad Vltavou
nebo ,- Kč
Arcibiskup Dominik Duka požehnal Charitě
Najdete nás i na facebooku
Financování projektů
ESF web EU web CR web NROS web ROP web
TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY
Podporují nás

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server