Naše děti v Kongu

Autor: Admin <hhurtikova(at)yahoo.co.uk>, Téma: Hlavní menu, Vydáno dne: 01. 09. 2013Naše nové stránky - prosíme klikněte sem

(tyto staré se již neaktualizují)


Projekt "Naše děti v Kongu" je zaměřen na pomoc sirotkům z Domova Panny Marie Lurdské v Loangu v Demokratické republice Kongo (dříve Zair). Snažíme se dětem zajistit vše potřebné – ubytování, stravu, oblečení, lékařskou péči atd. Kromě základních životních potřeb chceme dětem poskytnout dostatečné vzdělání a výchovu, které by jim v dospělosti zajistily samostatnost a finanční nezávislost, a takto přispět k rozvoji jejich země. Díky přímé spolupráci s ředitelem sirotčince a místními lidmi vychází všechny dílčí projekty z opravdových potřeb dětí a počítají s reálnými možnostmi v Kongu.

Dárci a naši spolupracovníci si mohou vybrat formu pomoci, která je pro ně dostupná. Pomoc může být finanční či materiální, jednorázová či dlouhodobá. Jsme otevřeni i novým nápadům a iniciativám, které by vedly ke zlepšení života "našich dětí v Kongu."

Od konce roku 2013 je k dispozici také stránka na Facebook-u díky níž můžete jednoduše a rychle získávat veškeré zprávy o sirotčinci a našich aktivitách ve prospěch tamních dětí.

Kde působíme

Sirotčinec P. M. Lurdské se nachází v Konžské demokratické republice (dříve Zair, někdy nazývána jako Kongo-Kinshasa) v provincii Bas-Congo ve vesnici Loangu v diecézi Boma.

Základní informace o zemi:

Republika KONGO Poloha: Střední Afrika
Sousední země: Republika Kongo (Kongo-Brazaville), Středoafrická republika, Jižní Súdán, Uganda, Rwanda, Burundi, Zambie, Angola
Rozloha: 2 345 000 km² (asi (⅔ Evropské unie)
Hlavní město: Kinshasa
Oficiální jazyk: francouzština
Národní jazyky: kikongo, lingala, čiluba, swahili
Měna: konžský frank, CDF (zhruba: 1 Kč = 50 CDF a 1 € = 1250 CDF), často užívanou měnou je americký dolar.


Krátce z historie:

Demokratická republika Kongo byla dříve belgickou kolonií. Svou nezávislost získala v roce 1960. Poté nastává občanská válka a v roce 1965 se dostává k moci maršál Mobutu, který nastoluje diktaturu zachraňující jednotu země. Díky podpoře západních států zůstává u moci až do roku 1997.
Za jeho vlády se země nazývá Zair (zair = řeka v jazyce kikongo). Po svržení diktátorského režimu Laurentem-Désiré Kabilou prochází země dalšími nepokoji, které se postupně uklidňují až za vlády jeho syna, současného prezidenta Josepha Kabily (prezidentem od vraždy svého otce roku 2001).

Obyvatelstvo Konga:

Počet: 75,5 milionů složeno z 200 různých etnik
44 % mladších 14 let, 53 % mezi 15 a 64 lety, 3 % starších 65 let
Střední délka života: 56 let
Míra plodnosti: 5 dětí na jednu ženu
Podvýživa: jedna třetina dětí
Negramotnost: 34 %
Náboženství: 80 % křesťané (katolíci, protestanti, další), 10 % muslimové, animisté, další.
Zdroj:The CIA World Factbook 2012-2013

Provincie Bas-Congo:

Je jediná v zemi, která má přístup k moři (Atlantský oceán – 37 km pobřeží). Díky němu a ústí řeky Kongo je to jedna z nejbohatších částí země. I přesto jsou ale její obyvatelé velmi chudí.
Hlavní město: Matadi
Užívané jazyky: kikongo, lingala
Podnebí: tropické. Ovoce dozrává během období sucha, které začíná 15. května a končí 15. října (teplota mezi 15 a 25°C). Zelenina se sklízí v období dešťů, které začínají 15. října a končí 15. května (teplota mezi 20 a 35°C).

Obyvatelstvo provincie:

70 % obyvatel provincie žije na venkově
90% venkovanů žije v domcích ze sušených cihel se střechou z listí a podlahou z udusané hlíny a s příjmem nižším než 1$/osobu/den (70 % obyvatel provincie dokonce s příjmem 0,39$ /osobu/den)
60% dětí školního věku navštěvuje ZŠ
12% obyvatel má v domě elektrický proud
Střední délka života: ženy- 52 let, muži- 50 let
Zdroj: Discours d’investiture du Gouverneur du Bas-Congo devant l’Assemblée provinciale le 13 avril 2013.